A kínai kormány nyugdíjkorhatár-emelési tervei fontos lépést jelentenek az ország súlyosbodó nyugdíjproblémáinak kezelésében és a zsugorodó munkaerő megerősítésében. Közgazdászok és demográfusok szerint azonban a gazdasági lassulás további nehézségeket okozhat, ami újabb reformokat tehet szükségessé - írja a Reuters.
A munkaképes korú európaiak számának feltartóztathatatlan csökkenése az elkövetkező évtizedekben óriási terhet ró majd a jóléti rendszerekre és az államháztartásra - derül ki abból a jelentésből, amely a demográfiai időzített bombáról szóló, e héten folytatandó uniós megbeszélések alapját képezi.
Mindent bevet Dél-Korea annak érdekében, hogy visszafordítsa a társadalom egyre gyorsuló elöregedését. Legújabban azt találták ki, hogy sok pénzt fizetnek azoknak a pároknak, akik megházasodnak - írja a The New Zealand Herald.
Folyamatosan csökken a születésszám Magyarországon: májusban 6284 újszülött látta meg a napvilágot, 11%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. Amióta vannak visszatekintő havi adataink, sosem született májusban ilyen kevés gyerek, de az éves adatok alapján biztosra vehető, hogy a mai adat évszázados negatív rekord.
Dél-Koreát jelenleg a világ legsúlyosabb demográfiai válsága sújtja. Amennyiben tartósan fennmaradna a jelenlegi 0,72-es értékű 2023-as teljes termékenységi ráta, az azt jelentené, hogy 100 jelenlegi gyermekvállalási korban lévő koreainak már csak 36 gyermeke és 13 unokája lenne. A következő írás az aktuális dél-koreai demográfiai krízishelyzet legfőbb okait kívánja vizsgálni.
A 20-29 éves magyar fiatalok több mint fele (56%-a) szüleivel él. Ez a ráta meghaladja a világ fejlettebb országait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban mért 50%-os átlagot – derül ki az OECD friss, különböző társadalmi mutatókat vizsgáló jelentéséből. Az elemzés idén kiemelten a termékenységi ráta, vagyis az egy nőre jutó gyermekek számának kérdésével foglakozott, amelynek alakulására hatással vannak a lakhatási költségek, ezen keresztül a mamahotelben élő fiatalok aránya is. A 2022-es adatok szerint az első gyermeküket átlagosan közel 29 évesen szülik a magyar nők, miközben az OECD átlaga 29,5 év. Ez az életkor itthon 2000-ben még 25 év volt.
Japán termékenységi rátája újabb rekordalacsony szintet ért el, miközben a kormány különböző intézkedésekkel, köztük egy társkereső alkalmazás indításával próbálja ösztönözni a fiatalokat házasságkötésre és családalapításra - számolt be a CNN.
Szöul azt tervezi, hogy pénzügyi támogatást nyújt a vasectomia vagy tubectomia (művi meddővé tétel, sterilizálás) visszafordítását kérő lakosoknak, ami a legújabb lépés a születések számának növelésére, mivel a népesség fogyása hosszú távon demográfiai válsággal fenyeget - írja a Bloomberg.
Egy japán pelenkagyártó bejelentette, hogy leállítja a csecsemőknek szánt pelenkák gyártását az országban, és helyette a felnőtteknek szánt piacra összpontosít, miután a gyerek pelenkákat alig veszik az alacsony születésszám miatt – írja a BBC.
Jelentősen csökkent 2023-ra a német nők termékenysége: egy német nő átlagosan 1,36 gyermeknek ad életet, ami a legalacsonyabb szám 2009 óta – írja a ZDF.
2022-ben 3,88 millió csecsemő született az EU-ban, ami enyhe csökkenést jelent a 2021-es 4,09 millióhoz képest. A születések száma 2008 óta csökken az EU-ban, amikor még 4,68 millió gyermeknek adtak életet a nők – közölte az Eurostat. A termékenységi rangsorban a magyar nők a hatodik helyre kerültek a 27 tagállamból.
Januárban az előzetes adatok szerint 6650 gyermek született, 12 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Szezonális hatásoktól szűrve folytatódott a születésszám csökkenése, a friss adat gyakorlatilag történelmi mélypontot jelent.
Kínában a születésszámok folyamatosan esnek, ez a trend pedig már az ország nagyhatalmi ambícióit veszélyezteti. A csökkenés különösen az elmúlt egy évtizedben lett drasztikus: 2012-ben még 16 millió felett volt az újszülöttek száma, alig tíz évvel később ez már 10 millió alá zuhant. Peking nem akarja ezt ölbe tett kézzel nézni, egyre nagyobb figyelmet fordítanak a termékenység növelésére.
Ahogy minden évben, idén is közzétette az Eurostat a fontosabb és érdekesebb, európai országokat érintő statisztikai adatokat. Ezek között lesújtó statisztikákat találni a magyarok mindennapjairól. Tudtad, hogy Magyarország is azon országok közé tartozik, ahol az egyik legalacsonyabb a férfiak születéskor várható élettartama? És azt, hogy 10% felett van azon magyar fiatalok aránya, akik nem dolgoznak, és nem is tanulnak? A jelentés kitér még a nők és férfiak fizetése közötti különbségekre, az elszegényedés veszélyére és arra is, hogy a magyarok 40%-a nem képes megfizetni egy hét nyaralást sem egy évben.
Dél-Koreában hatalmas problémákat okoz a gyermekvállalási kedv folyamatos csökkenése. Ráadásul a kormány hiába költ a célra rengeteget, eddig az eredmények elmaradnak. Az országban számos korosztályt kitiltanak bizonyos helyekről, azonban a „gyermekmentes övezetek” terjedése komoly társadalmi vitát generált – írja a CNN.
A világ legalacsonyabb termékenységi rátája köthető Dél-Koreához, a friss adatok azt mutatják, hogy ez a probléma egyre csak súlyosbodik az országban – írja a Bloomberg.
Eközben Európában mérsékelt hangulatromlás volt.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Ott folytatná, ahol abbahagyta.
Erőltetett eladási célokat kell teljesíteni.
Igaz, csak fokozatosan csökkenhet az irányadó kamatráta.
Együtt sír, együtt nevet a kereskedő és a lakosság.
Tovább ömlik a pénz a fosszilis iparba.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.